Menu

Pleseň na chodbách

0 Comment


Starí ľudia sú na prvý pohľad ako tie staré nemocničné priestory. Nezdravú farbu majú možno aj niekedy spoločnú. No tie plesne určite nie. Starý človek je stále starý človek, teda, v prvom rade človek. Kým z najvyšších úrovní zdravotníctva počúvame roky sľuby o tom, ako sa pre pacienta urobí všetko, čo sa nájde v úradníckych silách, v praxi  to vyzerá  tak, že človek je ten posledný, kým sa rezort zaoberá. Teda človek- pacient. A ešte iný druh človeka- človek lekár a človek zdravotnícky zamestnanec. Zhodou okolností, pacienti sa s lekármi a ďalšími zdravotníckym personálom ocitli spoločne na jednej plaube, konkrétne v tretej podpalubnej triede, potápajúcej sa lode s názvom Zdravotníctvo. Roky sa potápajúcej, hoci  na hornej palube sa ešte popíja šampus a hrá tam orchester, aby nebola nuda. A sem tam sa spraví ,,biznis“.

kontrola

Treba robiť veľký rozdiel
Medzi slovom zdravotníctvo a slovami zdravotník, lekár. Lebo to naozaj nie je to isté. Ide o priepastný rozdiel. Zdravotníctvo je tá pleseň. A napínanie ramien, ako s ňou zatočíme. Lekár a zdravotník, to sú robotníci systému. Často až tak berúci svoju prácu vážne a zodpovedne, že ešte aj pacientka vypráva do priestorov onkologického ústavu môže byť celkom príjemná. Pretože tam je iba tá pleseň desivá. Ale úsmev sestričky, ochota pomôcť, či všímavosť obvykle málovravného lekára, to je človečenstvo profesie.
Nemýľme si slová, nemýľme si pojmy
Hoci je trendom hádzať všetko a všetkých do jedného vreca. A vždy, keď sa povie slovo zdravotníctvo, myslíme na ľudí v ňom. Na ľudí, ktorí nás, tých úplne najobyčajnejších, chorých a starých, vnímajú tiež ako ľudí. Zdravotníctvo od nás chce peniaze, pre zdravotníctvo sme variabilný symbol. Zdravotníci nám opravujú naše zdravie. A cez to zdravie neraz aj duše. Sú to dva rozdielne systémy a svety.

tlak

Najlepšie bude vyhýbať sa im
Je veľmi málo pravdepodobné, že sa vyhnete stretnutiu so zdravotníctvom a zdravotníckymi službami. Pretože každý z nás aspoň raz kôli nejakému zdravotnému problému došiel a podrobil sa zdravotníckej starostlivosti. I keď tam bol a cítil sa byť ,,ošetrený“ nebolo to, to pravé orechové. Každý vie, že zdravotníctvo sa len tvári, že nám poskytne to čo človek práve potrebuje. Ale položme si otázku. Je to naozaj tak? Povedzme si pravdu, že v dnešnej dobe bez peňazí už vás ani neošetria pri pohotovostnej službe. Čiže si máme platiť aj za to a keď na to nemáme, kľudne môžeme prísť aj o svoj život.