Menu

Uhorky, cukety a tekvice na balkóne

0 Comment


Bylinky, paradajky, či papriky. Tak tieto rastliny dnes pestujeme na balkónoch už pomerne bežne. čo by ste však povedali na to, že v paneláku môžete dopestovať pokojne aj uhorky, či dokonca cukety a  tekvice? Ak im doprajte to, čo potrebujú, môžete sa koncom leta tešiť na ohromnú úrodu.

dýně
 
Tekvice, cukety aj uhorky sú veľmi príbuzné plodiny. Preto potrebujú podobné podmienky pre život. Základom je dostatok tepla, slnka, ochrana pred vetrom, kvalitná opora a dostatok živín v pôde. To všetko im viete na balkóne zabezpečiť priam dokonale. V niektorých prípadoch dokonca lepšie, ako v klasickej záhrade. Oba druhy sú vyslovene teplomilnými rastlinami. Ešte niekoľko rokov dozadu sa v našich klimatických podmienkach pestovali výlučne v skleníkoch, alebo iba v teplých častiach našej krajiny. Balkón vám teda poslúži veľmi podobne, ako skleník.
 
Nenechajte sa pomýliť ich vzrastom
Najmä tekvice na nás pôsobia ohromne obrovským dojmom. Nad zemou sú naozaj statné rastliny, avšak ich korene v skutočnosti nepotrebujú neuveriteľne veľa priestoru. Postačí im nádoba s objemom okolo dvadsiatich piatich litrov. Tá sa vám na balkón zmestí bez najmenších problémov. Podobné je to aj u uhoriek. Základom je skôr zloženie substrát. Mal by obsahovať dostatok živín, a to najmä dusíka.
 
Vhodný balkón
Pokiaľ sa rozhodnete na svojom balkóne pestovať uhorky tekvice, alebo cukety, je dôležité aby ste vlastnili, takpovediac „ten správny“ balkón. Mal by byť orientovaný na juh, poprípade na západ. Povolená je aj orientácia na východ. Pokiaľ však bývate v byte so severne orientovaným balkónom, siahnite po iných, odolnejších plodinách. Ako sme spomenuli už na začiatku, tieto rastliny potrebujú extrémne veľa slnka a tepla. To by ste im na severnej strane bohužiaľ nevedeli poskytnúť.

truhlíky
 
Chutné aj praktické
Všetky spomínané druhy rastlín milujú oporu, po ktorej sa môžu ťahať. Takto vám v letných mesiacoch dokonale zatienia váš balkón. Navyše ich obrovské listy pôsobia veľmi dekoratívne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup