Menu

Ako sa dá investovať do zlata?

0 Comment


Existuje hneď niekoľko vecných dôvodov a názorov, prečo vie byť investovanie do zlata ekonomicky správnym krokom. Samozrejme ak budeme jeho vlastníkom, nebudeme ho využívať ako pravidelné platidlo v obchodoch. Ide skôr o jeho vlastnenie, resp. o vlastnenie je ho hodnoty, ktorá je odolná aj voči nestálym faktorom, akými sú ekonomika, inflácia a nestabilita peňažnej meny.

placka na koberci

Investičné zlato predstavuje jeho fyzické vlastníctvo. Respektíve vlastnenie konkrétnej časti jeho fyzickej podoby. To je sám o sebe dobrý pocit a akýsi stav istoty, že to, čo fyzicky vlastníme, logicky existuje a máme to spoľahlivo uskladnené napr. vo svojom domácom trezore. Má teda podobu tých typických zlatých tehličiek, prípadne aj mincí, hoci Mincovna Kremnica zlaté zliatky nevyrába a zlato sa nedá kúpiť ani v Národnej banke Slovenska NBS. K negatívam tohto spôsobu investície tak môžeme priradiť jeho (ne) dostupnosť a náročný predaj.
Tento faktor sa však dá vyvrátiť v prípade, ak v Bratislave navštívite špecializovanú predajňu, mincovňu na Dunajskej ulici, ktorá pre vás vie tento vzácny kov sprostredkovať. V časoch pandémie sa dá však takisto vytvoriť poistená objednávka online. Na webe ako aj v kamennej predajni natrafíte na obľúbenú formu zlata zo švajčiarskych rafinérií.

zlatá cihla

Vedeli ste že?
Do zlata sa dá investovať aj v podobe akcií? Konkrétne prostredníctvom spoločností, čo sa zaoberajú jeho predajom, distribúciou alebo samotnou ťažbou. Podieľaním sa na kúpe týchto spoločností, čo sú s týmto vzácnym kovom v pravidelnom styku, sa stanete ich akcionárom. V takomto prípade však nevravíme o vlastnení fyzickej podoby zlata, ale o forme akcií, s čím sa viažu napríklad aj riziká spojené s jeho ťažbou.
Áno, zlato je možné vlastniť aj „nefyzicky“, v čom zasa konkrétne narážame na ETF fondy, ktoré ale predstavujú nepriamy profit a takisto je s nimi spojené vyššie spomenuté riziko.