Menu

Svetové a slovenské naj

0 Comment


Tí zdatnejší z geografie určite vedia, že Mariánska priekopa je považovaná za najhlbšie miesto na svete. Nachádza sa 10 916 m pod morom v tichom oceáne blízko Mariánskych ostrovov, podľa ktorých aj dostala priekopa svoj názov. No viete, ktoré je najnižšie miesto na zemi, ktoré nie je pokryte vodou? Za najnižší bod na zemi sa pokladá Bentleyová priekopa, ktorá sa nachádza v Antarktíde a hlboká je 2555 metrov. A dostať sa k nej je veľmi náročné, pretože je celá pod ľadom. Zo svetových unikátov, ktoré sa nachádzajú najnižšie alebo najhlbšie by bolo možno dobré spomenúť najhlbšie jazero sveta a to je Jazero Bajkal, kedysi známe aj pod názvom Bajkalské more a okrem toho, že je najhlbšie s hĺbkou 1637 m, môže sa pýšiť ešte jedným naj.

more

Bajkalské jazero je aj najstaršie jazero sveta. Ak by ste sa chceli vybrať a pozrieť najstaršie a najhlbšie jazero nájdete ho na Sibíri v Rusku a môžete ho nájsť aj na zozname Unesco. Viete, ktoré jazero ma prívlastok najhlbšie na našom malebnom Slovensku? Je to Veľké Hincovo pleso a je hlboké až 53,7 metra. A ďalšia zaujímavosť, ktorá má prívlastok najhlbšia je známa slovenská jaskyňa Starý hrad, nájdete ju taktiež v našich najväčších veľhorách, teda v Tatrách. Vedeli by ste povedať, ktoré sú svetové a slovenské unikáty, ktoré dostali naopak prívlastok najvyššie?

svetové unikáty

Sme si istí že určite každému napadne Mont Everst, ktorý má naozaj prívlastok najvyššie miesto alebo bod na svete s výškou 8848 m a nájdete ho v pohorí Himaláje. No vedeli by ste na mape nájsť aj najvyššie položené mesto? To už je o niečo ťažšia otázka, preto vám s ňou trochu pomôžeme. Najvyššie položené mesto na svete je v Bolívii, a je to hlavné mesto tohoto štátu. Ešte neviete? Najvyššie mesto na svete je La Paz, hlavné mesto Bolívie. No určite vám ani nemusíme hovoriť, ktorý je najvyšší bod alebo miesto na našom prekrásnom Slovensku, to vieme hádam všetci.