Menu

Čierne korenie vám vyrastie aj vo vašej obývačke

0 Comment


Rastlina, na ktorej rastú bobuľky nazývané čierne korenie, je Piepor čierny. Jeho domovinou je juhozápadná India, avšak dnes je pre svoje plody pestovaný na viacerých miestach na svete. Ak ste si do teraz predstavovali, že čierne korenie rastie na malých kríčkoch, boli ste na omyle. Jedná sa o popínavú rastlinu, ktorá dorastá až do siedmych metrov. Väčšinou sa ťahá po stromoch, ktoré rastú v jej blízkosti. Uchytáva sa na nich veľkými vzdušnými koreňmi. Na rastline vyrastajú trsy malých zelených bobuliek. Pripomínajú naše hrozno, sú však omnoho menšia a trs je podlhovastejšieho tvaru.

černé koření
 
Okrem čierneho korenia poznáme aj červené, biele a zelené. Všetky štyri typy pochádzajú z tej istej rastliny, teda piepora čierneho. Rozdiel je v čase zberu a spôsobe spracovania.
Čierne korenie je zbierané za nezrelého stavu, teda ešte zelené, avšak až vtedy keď sú plody už mierne mäkké. Následne sa sušia na priamom slnku, kde prirodzene sčernejú. Červené korenie sa zbiera až v čase úplnej zrelosti. Zrelé bobuľky sú červenej farby. Suší sa podobne ako čierne. Zelené korenie vzniká vďaka veľmi rýchlemu sušenie úplne nezrelých a tvrdých bobúľ. Biele korenie sa získava podobne ako červené, teda z úplne zrelých červených plodov. V tomto prípade sa odstraňuje šupka, takže biele korenie je v podstate iba vnútro plodu.
 
Vyrastie aj u vás v byte
 
Keďže čierne korenie pochádza z tropických oblastí, na svoj rast potrebuje čo najpodobnejšie podmienky, aké má vo svojej domovine. Popravde sa tejto rastline darí pomerne dobre aj v klasických bytových podmienkach. Piepor čierny nie je odolný voči mrazom, takže ho pestujeme zásadne v interiéri. Keďže ide o popínavú rastlinu, nie je vhodné ju na leto vykladať von, pretože by sme jej poškodili vzdušné korene. V byte jej preto nájdite stále miesto a vytvorte oporu, po ktorej sa bude môcť ťahať. Nezabúdajte tiež na to, že sa jedná o rastlinu dlhú niekoľko metrov.

aromatické
 
Čierne korenie umiestnite na polotieň. Zálievka by mala byť pravidelná, avšak nie prehnaná a počas zimy polievajte minimálne. Je dobré ak rastlinu raz za čas pohnojíte. Na prvé plody sa môžete tešiť po troch až štyroch rokoch od zasadenia.
 
Čierne korenie sa klasicky rozmnožuje z odrezkov. Tie u nás tak bežne nedostaneme, takže si ho môžete vypestovať aj zo semien. Použiť môžete klasické čierne korenie z obchodu. Ak sa vám to nepodarí na prvý pokus, skúšajte ďalej. Je len otázka času, kedy narazíte na dostatočne kvalitné semená.