Menu

UNESCO je pre všetkých

0 Comment


Ak sa vám táto celosvetová organizácia spája len so starodávnymi budovami, hradmi a prírodnými divmi, vedzte, že čoraz viac sa na jej zoznam dostávajú aj nehmotné odkazy minulosti. Nie je to tak dávno, kedy sa do listu svetových pamiatok dostalo bábkarstvo, terchovská muzika či fujara. Vidno, že nie len hmotné statky si ľudia vážia, ale aj kultúru, ktorá pretrváva z pokolenia na pokolenie.
UNESCO čoraz viac prekvapuje nie len tým, že nehmotné veci či činnosti môžu byť ocenené, ale údiv vyvoláva aj fakt, že krajiny, ktoré majú jeden prvok vo svojej kultúre spoločný, môžu podávať návrhy na zapísanie ich spoločného dedičstva. Týmto sa odzrkadľuje, ako veľmi boli aj v minulosti kultúry prepojené a hlavne spojené. Európa nie je len kontinent mnohých národov, ale aj zvykov a kultúr. Je preto prirodzené, že prvky jedného národa sa primiešavajú do podoby toho druhého.

hrad

Modrotlač

Pred niekoľkými rokmi, kedy sa bábkarstvo pripísalo do zoznamu UNESCO ako nehmotné dedičstvo Češka a Slovenka, sme boli prekvapení. Naša spoločná minulosť aj napriek terajšej separácii bola ohodnotená a prijatá. Prednedávnom sme spolu takto pochodili s Rakúskom a Maďarskom. Verte či nie aj taká vec ako farbenie odevu získala na poli medzinárodného hodnotenia úspech. Preto sa už v roku 2017 spoločne zapísala pod Rakúskom, ale aj ako súčasť ostatných krajín.

srdce

Táto technika na zafarbenie odevov sa predávala z generácie na generáciu a rozhodne si vyžaduje dostatočný čas, prácu a zručnosť. Toto kedysi typické povolanie, sa dnes už hľadá len ťažko. Mladí ľudia, ktorý chcú pretrvať v tejto tradícií obetujú nie len čas, ale hlavne úsilie, aby dokázali posúvať odkaz svojich otcov ďalej. To neplatí len na Slovensku, ale aj v Maďarsku a Rakúsku.
Takáto spolupráca medzi krajinami je niekedy výnimočná, ale vďaka spoločnej minulosti, či vzájomnej podpore ľudí z iných vlastí, sa sen dostať tento spoločný prvok na listinu pamiatok stal skutočnosťou. Preto nesmieme zabúdať, že nás spolu s ostatnými nespája len minulosť, ale aj prítomnosť.