Menu

Gothic

0 Comment


Nie každá partia alebo nie každý mladý človek mal mainstreamové záľuby ako pop kultúru, šport, nie každý nosil "šťastlivý a úspešný" imidž "pop frajera". Život nám totiž ponúka oveľa širšie spektrum záujmov a niektorí sa na neho pozerajú aj z iného uhľa pohľadu. Tak, ako je náš život farebný, ako nám ponúka cool zábavu a pestré oblečenie, tak jeho časťou sú aj noc, tma, cintoríny a hororové poviedky či filmy. Z tohto pohľadu je tak kultúra mládeže 80-tych rokov známa ako gothic vlastne chápateľná, i keď nie každý jej dal šancu, či vlastne aspoň snahu pochopiť ju. Vždy je oveľa ľahšie všetkých a všetko zaškatuľkovať a svoj pohľad upínať iba na to, čo nám ponúka svet slepých "optimistov". Väčšina sme si tak mýlili a vzájomne hádzali do jedného vreca štýly emo a gothic. Následovníci pôvodného štýlu gothic z 80-tych rokov by sa tak voči tomuto mylnému škatuľkovaniu zrejme striktne ohradili, nakoľko ide o inú subkultúru, ako aj iný imidž a iný hudobný štýl. Oproti štýlu emo má navyše o niečo hlbšiu históriu.

gotika

Pre gothickú mladéž 80-tych rokov boli typické kapely ako The Cure, Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, ale samozrejme nesmiem zabudnúť spomenúť zrejme tú najpodstatnejšiu- Joy Division. Práve tvorba tejto kapely je pre túto subkultúru špecifická a povedal by som, že bola tým základom, ktorý vlastne tento štýl priniesol. Ak sa ale pozriete na imidž tejto kapely tak nevidíte, že by mali make-up, alebo nápadnú čiernu hrivu. Síce nosili čierne či sivé košele, "menčestráky", ale bol to v podstate nenápadný imidž, nosili i relatívne normálne účesy, zato ich hudba odzrkadľovala akési ťaživé pocity, pri ktorých počúvaní sa poslucháč začal cítiť uvoľnene. Líder a spevák kapely Ian Curtis za pár rokov spácha samovraždu, kapela potom funguje pod názvom New Order. Trochu pomenila svoj zaužívaný štýl, takisto chýba Curtisov temný spev a kapela začne ísť skôr v stopách populárnejšej novej vlny.

fantazie

Čo sa však týka nápadnejšieho imidžu gothickov, s tým prišli najmä kapely ako The Cure, Bauhaus a Siouxsie the Banshees. Ich hudobný štýl bol v podstate inšpirovaný tvorbou Joy Division, no postoj ako aj imidž preniesli do extrémnejšej podoby.