Menu

Letné nebezpečenstvo zvané borelióza

0 Comment


Lymská borelióza je spôsobená baktériou borrelia burdoferi. Prvý krát túto infekciu identifikovali v USA. V súčasnosti sa ňou môžete nakaziť kdekoľvek na svete kde žije hmyz, ktorý saje ľudskú krv.
V našich končinách lymsku boreliózu prenáša nakazený kliešť. Každý rok sa v našej krajine nakazí približne 1000 ľudí. Očkovanie proti nákaze pre ľudí zatiaľ neexistuje. Účinná vakcína je len pre psov.

klíště

Štádiá ochorenia.
Prvým znakom lymskej boreliózy je červený fľak, ktorý je v strede (v mieste, kde sa prisal kliešť) vyblednutý. Zákernosť tejto choroby spočíva v tom, že prvé štádium sa nemusí prejaviť. O chorobe pacient nemusí mať ani tušenia a prvé badateľné príznaky sa objavia až v neskorších štádiách.

Prvé príznaky sa objavia do 30 dní od nakazenia. Prejavuje sa aj zväčšenými lymfatickými uzlinami, bolesťami kĺbov, svalov a hlavy a zvýšenou únavou.
Druhé štádium sa zápalmi, bolesťami kĺbov a svalov, závratmi, červenými zdúreninami, červenými škvrnami kdekoľvek na tele, mravčenie a pocit pálenia na koži, vysokými horúčkami, bolesťou hlavy, búšením srdca,… príznakov v tomto štádiu je veľa. V podstate ide o neuroboreliózu – postihnutý je centrálny nervový systém. Pokojne môže ísť o zápal mozgu, alebo zápal mozgových blán.
Diagnostika by sa nemala zanedbať pri žiadnom ochorení ak sa u vás prejavia akékoľvek príznaky, navštívte lekára. Spomeňte mu všetky symptómy, ktoré sa v poslednej dobe u vás objavili. Ak by ochorenie prešlo do ďalšieho štádia jeho liečba je dlhodobá a náročná.
V treťom štádiu lymskej boreliózy ide o chronický stav. Chronicky postihnuté môže byť srdce, alebo centrálny nervový systém.

borelioza

Liečba boreliózy.
Dlhodobá liečba antibiotikami je zatiaľ jediným riešením ako sa tejto nákazy zbaviť. Baktéria lymskej boreliózy sa pred účinkami antibiotík dokáže istý čas brániť (30 dní). Prerušenie liečby, alebo vynechanie liekov môže značne oddialiť čas vyliečenia.