Menu

Opera ako jeden z nezabudnuteľných kultúrnych zážitkov

0 Comment


Už ste niekedy vo svojom živote aspoň raz navštívili operu? Ak nie mali by ste si čo v najbližšej dobe určite zarezervovať lístok. Opera sa môže zdať pre mnohých veľmi nudným typom umenia a kultúry. Často krát väčšina ľudí zmýšľa takto alebo podobne, a pritom operu ešte nikdy vo svojom živote nenavštívili. Prečo by ste sa práve mali rozhodnúť ísť do opery, keď pre mnohých to bolo iba únavné a dokonca sa im pri tom počas predstavenia podarilo zaspať.národní divadlo.jpg
Opera vznikla v približne v 16. storočí a je to hudobno-dramatický žáner. V opere sa celý dej vyjadruje iba spevom a sprievodom orchestra. Neskôr sa opera začala veľmi rýchlo vyvíjať v 17. storočí. V Benátkach vzniklo v tom čase prvé operné divadlo. Opera bola kedysi určená hlavne pre vyššie postavených ľudí. V dávnych dobách nemali všetci šancu a možnosť ísť na operu. Mohli si to dovoliť iba vysoko postavení paní a dámy.
Dnes už každý môže ísť na operu, ale nie každý sa na operu aj naozaj vyberie. Ísť na operu už nestojí ani veľa peňazí. Za pár eur si kúpite lístok a môžete ísť za týmto kultúrnym zážitkom. Opere budete mať možnosť počuť naživo krásny spev operných spevákov. A to nie len mužov, ale aj žien. Okrem toho budete môcť počuť naživo hrať orchester.bénátské masky.jpg
Neodmysliteľnou súčasťou opery sú aj zaujímavé kostýmy hercov aj spevákov. Väčšina operných diel pochádza v minulosti z rôznych období ako renesancia, klasicizmus, barok. V týchto obdobiach bolo oblečenie odlišné od toho dnešného, tak okrem toho, že si v opere naživo vypočujete operný spev si nájdu v opere niečo aj vaše oči. Dobové kostýmy sú naozaj pre mnohých zaujímavé, pretože boli v tých dobách veľmi honosné a prekombinované.
Na opere sa na chvíľku budete cítiť, ako keby ste sa vrátili do dávnych čias vypočuli si hudbu a spev, ktorý vznikol v týchto obdobiach ako v klasicizme alebo romantizme a domov si určite odnesiete nezabudnuteľný zážitok.