Menu

Päť jazykov lásky

0 Comment


Láska. Odveká, pradávna, vždy tu bola s nami a vždy nás uchvacovala svojou nejedno tvárnosťou. Začiatky vzťahu bývajú krásne. Človek je v eufórii a nedokáže myslieť na nič iné, iba na svoju lásku. Na svojho nového partnera. Dokonca je vedecky dokázané, že sa zhorší jeho prospech v škole. Jednoducho žije si vo svojom sne, kde je iba láska a on.

srdce

Zaľúbenie pominie…
Keď sa zaľúbenie stratí (stáva sa tak po zhruba dvoch rokoch), ostáva nám už len láska. Pretože na začiatku je to len o zaľúbení, nie o pravej láske. Pravá láska sa začína až po zaľúbení. Tu práve vznikajú prvé konflikty. Pretože každý z nás má svoju nádrž lásky, ktorá sa postupne vyprázdňuje ak necítime od druhého človeka lásku.

láska

Prečo ju necítime, keď nás stále zahŕňa darčeky, ale nám vadí, že nás nezoberie na výlet?
Odpoveď na túto otázku dostanete práve v knihe od Garyho Chapmana, ktorý je vzťahovým poradcom už cez tridsať rokov. Na základe svojej dlhoročnej praxe napísal túto knihu. Zobrazuje v nej význam piatich jazykov lásky, z ktorých má každý človek ten svoj primárny. Tak ako máme materinský jazyk slovenčinu, tak isto je to aj s jazykmi lásky. Aj deti hovoria svojím primárnym jazykom lásky.
Problémy medzi partnermi teda vznikajú z dôvodu, že jeden partner hovorí iným jazykom lásky ako ten druhý. A nevedia sa pochopiť, prečo sa napríklad žena chce rozprávať a hnevá sa, keď jej muž chce čítať články (nevenuje jej vtedy žiadnu pozornosť). A muž nechápe, prečo po týždni neskočí naňho s cieľom fyzického kontaktu, ale chce sa len rozprávať.

rozvod

Nechápe, že pre ňu je jeho pozornosť primárnym jazykom lásky a preňho je primárnym jazykom lásky fyzický kontakt. Dotyk, pohladenie, masáž, poškrabkanie a podobne.
Jednoznačne odporúčam túto knihu prečítať, nielen tým párom, ktoré majú problémy vo vzťahu, ale všetkým párom, pretože prídu na to ako tým problémom jednoducho predchádzať. Výborná kniha. Zmenila mi život.