Menu

Rady pre krásne a zdravé zuby

0 Comment


Hovorí sa, žekrása človeka vychádza z jeho úsmevu, že pekným úsmevom dokážeme očariť druhých ľudí. Otázka však znie, ako docieliť pekný úsmev, ako sa starať o naše zuby tak, aby boli zdravé a krásne. Stav našich zubov ovplyvňuje z časti genetický faktor, ktorý samozrejme nejde tak ľahko zmeniť, ale taktiež stav, v akom máme náš chrup ovplyvňuje naša starostlivosť. Každý z nás túži po bielych zuboch, úplne vybielenie je možné chemickými, finančne náročnými procedúrami. Avšak my si vieme čiastočne dopomôcť aj tým, že budeme dodržiavať isté zásady, ktoré nám dopomôžu k zdravým zubom. Ako sa teda o zuby starať? Tu je zopár užitočných rád:

pusa

·         Alfou omegou sú zubné prehliadky, ktoré by ste mali absolvovať ročne, máte na ne každoročne nárok. Takisto dôležitá je návšteva dentálnej hygieny. Tieto návštevy však absolvuje minimum ľudí, avšak význam týchto návštev nie je zanedbateľný. Na dentálnej hygiene vám zuby skontrolujú, odporučia vhodné čistenie, vyberú špeciálne prípravky, ak máte napríklad citlivé zuby alebo iný problém. Taktiež vám odstránia zo zubov zubný kameň. Tieto návštevy by ste mali absolvovať niekoľko ročne.

·         Hygiena je úplne najdôležitejšou zásadou, nakoľko je to naša každodenná aktivita a nemali by sme ju zanedbávať. Ideálne je čistiť si zuby každý deň, najlepšie po každom jedle. Avšak ak sme v práci, na stretnutiach a podobne, nie je to vždy možné, čiže v tomto prípade by malo byť čistenie každý deň minimálne ráno a večer. Dôležitá je zubná kefka, ktorou si umývame zuby, mala by byť čo najmäkšia s čo najviac nahustenými štetinkami. Dôležitá je tiež technika umývania.

·         Okrem čistenia zubov zubnou kefkou je nutné používať aj ústnu vodu, jednozväzkové kefky, zubné nite a medzizubné kefky. Práve na medzizubné kefky zabúda mnoho z nás, čo je veľká chyba, nakoľko zvyšky jedla medzi zubami sa nám veľa krát nepodarí odstrániť zubnou kefkou ani špáradlami. Na toto slúžia medzizubné kefky, ktoré by ste mali používať po každej konzumácii jedla, ak ich nepoužívate a myslíte si, že vám stačia iba zubné kefky a špáradla, ste na omyle a hrozí vám okrem iného vznik zubného kazu.

pasta

·         Neumývajte si zuby bezprostredne po konzumácii citrusov, džúsov a vína, nakoľko by ste si mohli porušiť zubnú sklovinu.
·         Vyvarujte sa nadmernej konzumácii červených plodov, kávy, červeného vína a samozrejme fajčenia, nakoľko to všetko spôsobuje, že vám zuby žltnú
·         Na mierne vybielenie zubov pôsobí použitie citróna, žutie čerstvej mäty alebo použitie sóda bikarbóny, ale pozor, iba v malom množstve, inak by ste si mohli poškodiť zubnú sklovinu.