Menu

Rady pre začínajúcich motorkárov

0 Comment


Komplikovaných situácií v živote motocyklového nadšenca býva na cestách veľa. Jednostopové motorové vozidlo má oproti každému štvorkolesovému stroju nevýhodu. Na čo by ste si mali dať pozor ako začiatočník, aby ste sa problémom vyhli?

motorka

Nehľaďte len na maximálnu rýchlosť
Najvýkonnejšie motorky automaticky nie sú najlepšie. Tie, ktoré sú optimalizované na vysoké rýchlosti, bývajú veľmi ťažko ovládateľné a manipulovať s nimi by mal len človek s dostatočným množstvom skúseností. Nezvládnutie riadenia môže viesť k fatálnym následkom. Menej výkonné stroje sú vhodnejšie na naučenie sa základných mechanizmov jazdy.
Aj pomalší motocykel dá svojmu majiteľovi komplexný zážitok z jazdy. Napríklad s modelom vhodným do lesa nepotrebujete závratnú rýchlosť k tomu, aby ste si užili kľučkovanie medzi stromami v lese. Vyberajte podľa pocitov a túžob, ale nezabúdajte na to, že precenením Vašich schopností môžete ublížiť aj niekomu inému.

Opatrnosti nikdy nie je dosť                                                                                                               
Nebojte sa investovať do Vašej bezpečnosti. Prilba, rukavice, obuv, chrániče chrbtu, kĺbov a lýtok patria k nevyhnutnej výbave každého jazdca. Od kúpy kvalitnejších doplnkov Vás môže odradiť cena, uvážte však, že si tým chránite zdravie.
Na začiatok sa vyhýbajte príliš zložitým úsekom a nevychádzajte pri vysokom riziku zlého počasia. Nesnažte sa zdolávať naraz príliš veľa kilometrov. Dlhšia cesta prináša so sebou únavu, čoho dôsledkom je znížená pozornosť – primárna príčina vzniku dopravných nehôd.

enduro

Vedomosti a prax
Svoj motocykel by ste mali dobre poznať. Každý jeden stroj je prakticky iný, neexistuje žiadny univerzálny návod. Prečítajte si užívateľskú príručku, ktorú dostanete pri jeho kúpe. Po určitej dobe by ste sa mali vyznať v jeho vlastnostiach, konštrukcii a vybavení, poznať chovanie motorky v rôznych podmienkach a zvládať základnú údržbu. Pokiaľ si neviete rady, nebojte sa spýtať profesionálov.