Menu

Rio Tinto – španieska nádhera

0 Comment


Určite poznáte Červené more, no je vám známa aj tzv. červená rieka? Máme na mysli tzv. Rio Tinto, španielsku rieku s rýdzo červeným zafarbením, ktorú nájdete v Andalúzii. Charakteristická červená farba je spôsobená vysokým obsahom železa, ktoré sa uvoľnilo zo zaťažených častí krajiny. Rieka sa vďaka tejto zaujímavosti stala známou po celom svete. Presnejšie by sme túto rieku našli v provincii Huelva a treba povedať, že táto oblasť je bohatá na prírodné zdroje, ktoré boli využívané prakticky od praveku.

španielsko

Niet sa čomu čudovať, že ľudských zásahov do prírodného prostredia bolo priveľa, v dôsledku čoho ide o kyslé vodné toky. Okrem farby španielska rieka, inak aj tzv. červená rieka (doslova preklad zo španielčiny) bola postupným predmetom výskumu vedeckých pracovníkov z NASA. V jej blízkosti totiž sú skalné útvary, aké sa našli na planéte Mars. Je to zapríčinené výskytom žltej rudy – jarositom. Keďže ide o podobné prostredie ako na Marse, tvorí predpoklad na nový výskum a dajú sa tak porovnať nové vedecké poznatky. Ide však o toxické prostredie, voda v rieke je charakteristická svojou kyslosťou, pretože v rieke prebieha intenzívny proces okysľovania.

Španielsko

Nie je to priestor pre živé formy života, ale zhodneme sa na tom, že je to skutočne ojedinelý prírodný útvar a je zaujímavé skúmať ho aj v budúcnosti. Na to, aby ste sa s pokojom a bezpečne vybrali do tejto oblasti v juhozápadnom Španielsku, je potrebné niekoľko vecí. Naplánujte si bezpečnú cestu, majte elementárnu znalosť jazykov, potrebné finančné zabezpečenie, zabezpečte si dopravu, pripravte sa na nepredvídateľné udalosti. Alebo to prenechajte na odborníkov, lebo takí v spoločnosti AXA naozaj sú. Vybavia vám cestovné poistenie so všetkými potrebnými zložkami na to, aby sa vám cestovalo pohodlne a aby ste mali na dovolenku len tie najkrajšie spomienky.