Menu

TERASA & BALKÓN AKO ZÁHRADA

0 Comment


Terasu či balkón si môžeme ozdobiť napríklad malými do kontajnera zasadenými stálozelenými rastlinami. Pred kúpou si ale overte, ktoré rastliny sú nízkeho vzrastu a aj bez strihania vystačia aj s malým priestorom.
Kombináciou druhov zo zelenými, striebornými, modrastými a rôzne farebne panašovanými stromčekmi docielite aj počas pochmúrnych jesenných a zimných dní zaujímavú pestrofarebnosť.

balkon
 
Vhodné druhy nízkeho vzrastu:
•smrek obyčajný odroda „little gem
•cypruštek Lawsonov odroda „minima glauca
•tuja západná kultivar „kobold
•borievka obyčajná kultivar „compressa
•krušpán vždyzelený kultivar „suffruticosa
 
 
Jarnú nádheru balkónov či terás môžeme na jeseň zabezpečiť cibuľovitými a hľuznatými dvojročkami alebo trvalkami vysádzanými do črepníkov alebo debničiek.
 
Vhodné jarné cibuľoviny:
tavolín, šafran, tulipán, narcis, hyacint, scila, modrica, snežienka jarná, sirôtky, nezábudky, sedmokráska obyčajná

levandule
 
 
Pravou očakávanou sezónou je samozrejmeleto. Okrem letničiek sú na balkón či terasu vhodné aj rôzne druhy rastlín sadených do hrantíkov, črepníkov a závesných košíkov všetkých tvarov a farieb
 
Letničky na slnečný balkón:
oleander, margaréta, lantana, otočník peruánsky, agerát mexický, dvojzub, petúnia, muškát vzpriamený, portulaka, gazánia, aksamietnica
 
Polotienisté miesto:
anjelské trúby, begónie, netýkavky, lobelky, ťahavé muškáty, čarodejky
 
S príchodom chladnejšieho počasia je potrebné rastliny z balkónov a terás premiestniť dovnútra. Sú medzi nimi aj také, ktorým neuškodí ani niekoľkostupňový mráz avšak sú aj také, na ktoré nepriaznivo pôsobí aj teplota +10°C. Samozrejme rozhoduje pôvod rastliny.

posezení
 
vavrín, oleander, oliva, rozmarín, palmička nízka či tachykarp konopný prežijú aj menšie mrazy pod holým nebom. Je pre vyslovene prospešné ak ich ponecháme na miernom mraze. Budú otužilejšie a ľahšie znesú prezimovanie. Aby prežili zimu postačí im miestnosť s priemernou teplotou 5-10°C.
čínska ruža, poslnečník, tyčinkovec kopijovitý, enciánový stromček a anjelská trúba sú tropické rastliny, ktoré vôbec neznesú mráz. Na prezimovanie je pre nich vhodná miestnosť s teplotou 15-20°C.