Menu

Akú domácu tlačiareň si vybrať

0 Comment

Na začiatok si musíte upresniť, aké tlačové úlohy a funkcie od tlačiarne očakávate. Chcete len tlačiť alebo máte sem tam potrebu niečo oskenovať alebo okopírovať? Chceli by ste tlačiť aj z mobilu? A čo náplne do tlačiarne?

Typ tlače a objem
Tu máme 2 základné možnosti. A tými sú laserové a atramentové tlačiarne. Síce ešte možno niekde natrafíte aj na ihličkové, ale to už je hudba minulosti. Nižšie si ukážeme, aké výhody a nevýhody. Čo sa týka objemu tlače treba sa riadiť doporučeným počtom vytlačených strán za mesiac. Ak viete, že tlačiareň nebudete používať pravidelne, kúpte si laserovú tlačiareň. Novú tlačiareň vyberajte aj podľa kapacity a hlavne ceny tonera – vyhnete sa tak častej výmene náhradných náplní a nezruinuje to Váš rozpočet.

Atramentová tlačiareň
Atramentová tlačiareň je pomalšia, tlač tak trvá oveľa dlhšie. U tlače na atramentovej tlačiarni dochádza k nanášaniu mikroskopických kvapôčok atramentu priamo na papier. Zato pri farebnej tlači obrázkov a fotografií sa môžete spoľahnúť na oveľa vyššiu kvalitu ako u laserovej technológie. Nízke obstarávacie náklady sú vyvážené vyššími prevádzkovými nákladmi. Nevýhodou týchto tlačiarní je, že ak netlačíte pravidelne, môže v tlačovej hlave zaschnúť a nevyhnete sa kúpe novej atramentovej kazety.

Laserová tlačiareň
Princíp laserových tlačiarní spočíva v zafixovaní textu a grafiky pomocou tonera do papiera pomocou optiky a válca. Laserová tlačiareň je rýchla a text vytlačí spoľahlivo. Dobre čitateľný a ostrý dokument vytlačí veľmi rýchlo a vo vysokej kvalite. Cena laserových tlačiarní je vyššia ako u atramentových, ale má nižšie prevádzkové náklady. Nevýhodou však je tlač farebných fotografií, kde uvidíte rozdiel v kvalite oproti atramentovým tlačiarňam.

Náplne do tlačiarne
Aby mohli byť malé domáce a kancelárske tlačiarne ľahké a skladné, obsahujú logicky aj tonery s malou kapacitou. Naopak profesionálne tlačiarne sú veľké a tak sa do nich zmestia tonery s kapacitou na tisíce vytlačených listov. Zistite si akou kapacitou tonera či atramentových náplní je konkrétny model tlačiarne vybavený.

Na záver
Či už si vyberiete takú, alebo takú tlačiareň, občas sa môže stať, že budete potrebovať vytlačiť množstvo dokumentov, ktoré už Vaša domáca tlačiareň nezvládne. Vtedy je lepšie využiť služby profesionálnych tlačiarov, alebo kopy centier. V dnešnej dobe už k ním ani nemusíte chodiť, online tlač vybavíte už aj z domu.

5/5 - (1 vote)