Menu

Jazvy – chybička krásy

0 CommentZbaviť sa jaziev nedá, budú na našom tele stále. Ide o estetický problém. Viditeľnosť jaziev sa dá zmierniť a jazva sa tak môže navonok stať takmer neviditeľnou. Na to, ale musíte vedieť aj niečo o vzniku jaziev a procese hojenia.

akné

Vznik jazvy.
Jazva vznikne pri hojení porušenej pokožky. Koža má schopnosť obnovovať sa, preto pri jej porušení a následnom hojení vzniká nová koža. Bohužiaľ táto nová koža je iná než ostatná pokožka. O čo najnenápadnejšiu jazvu sa môžeme postarať už počas hojenia rany.
–         Rana musí dýchať – kým nie je vytvorená nová koža nepoužívajte žiadne krémy ani balzamy.
–         Čistota – ranu udržujte v čistote, jej okolie pravidelne dezinfikujte. Zabránite vzniku možnej infekcie a zápalu rany.
–         Chrasta – chrastu nestrhávajte. Počkajte kým sama odpadne. Ak by ste chrastu strhli skôr nová koža, ktorá pod ňou vzniká by mohla byť narušená a jazva by bola viac viditeľná.
–         O zmenšenie viditeľnosti jazvy sa začnite zaujímať až keď sa rana úplne zahojí.

Ako sa zbaviť jazvy.
Jazva je estetický problém, ktorého sa úplne nikdy nezbavíte. Vždy bude viditeľná. Môžete ju ale zjemniť. Podľa druhu jazvy nasleduje jej ošetrovanie.

Silikón
Náplaste,  gély alebo rôzne tyčinky so silikónom sú vhodné na ošetrenie atrofických jaziev (jazvy pod úrovňou pokožky). Silikón prenikne do pokožky v mieste jazvy a vydvihne ju. Jazva a pokožka sa dostanú na jednu úroveň.

rána

Laser
Liečba jaziev laserom je vhodná na atrofické, ale aj hypertrofické jazvy (jazvy nad úrovňou pokožky). Pri jazve pod úrovňou okolitej pokožky sa laserom zbrúsi koža okolo jazvy. Pri hypertrofických jazvách sa laserom zbrúsi samotná jazva. Docieli sa tým optické zrovnanie pokožky a jazva nie je tak viditeľná.

Peeling
Pomocou chemického peelingu sa odstráni vrchná vrstva pokožky. Koža sa tak stane jemnejšou a aj hladšou. Jazvy sa stratia, alebo sa výrazne ich viditeľnosť zmenší. Látky, ktoré sa používajú pri tejto metóde majú rôzne stupne prieniku do pokožky. Môžu odstrániť najvrchnejšie časti pokožky, ale môžu preniknúť až do stredných vrstiev kože a zbaviť vás tak aj hlbších jaziev.
Nech ste sa rozhodli pre ktorýkoľvek spôsob odstránenia jazvy uvedomte si, že to bude pár týždňov, až mesiacov trvať a niektoré postupy zbavovania sa jaziev budete musieť opakovať.