Menu

Netradiční sprievodcovia, ktorí vám predvedú svoje mesto z tej temnejšej stránky

0 Comment


Karlov most, Pražský hrad, Orloj a veľa iných kultúrnych a umeleckých skvostov, to sú miesta, ktoré robia Prahu Prahou. Pokiaľ si zaplatíte služby bežného sprievodcu, týmto miestam sa určite nevyhnete. Rozhodne stoja za návštevu. Toto stovežaté mesto má však aj svoju temnú stránku. Drogy, podsvetie, prostitúcia… Bežný turista obchádza všetky temné zákutia oblúkom. Ak však máte dobrodružnú povahu, hlad po zážitkoch, nulové predsudky a v konečnom dôsledku aj ochotu pomáhať, služby netradičných sprievodcov z projektu Pragulic budú pre vás prínosom.

praha

Primárnym cieľom sociálneho projektu Pragulic je priblíženie problematiky bezdomovectva širokej verejnosti. Búra predsudky a stereotypy, a to naozaj originálnym spôsobom. Ponúka služby sprievodcov, ktorí pochádzajú práve z radov ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Tí vás rozhodne príjemne prekvapia svojimi vedomosťami, ale aj schopnosťami. Navštívite napríklad lokality, kde pôsobila ŠTB, popritom sa dozviete množstvo faktov z čias komunistickej éry Československa alebo vám  bývalý pražský filharmonik počas jeho prehliadky zahrá na husliach. Pre tých odvážnejších je tu aj sprievod po obľúbených miestach kriminálnych živlov. Skrátka, ponuka sprievodcov je naozaj pestrá. Cena prehliadky sa pohybuje od 250 kč, samotný zážitok je však na nezaplatenie.

kouř

Okrem originálnych prehliadok Prahou ponúka projekt Pragulic aj možnosť vyskúšať si byť dvadsaťštyri hodín bez domova. Záujemcovia tak na vlastnej koži pocítia, aké to je, nemať sa kam uchýliť. Práve vďaka takýmto skúsenostiam sa búrajú predsudky a učíme sa nesúdiť druhých.
Hoci sú mestá ako Praha krásne a je v nich čo obzerať, netreba zatvárať oči ani pred ich temnejšou stránkou. Každé veľkomesto totižto svoju odvrátenú stranu má, ktorá je chtiac –  nechtiac jeho súčasťou a koniec koncov, výtvor nás všetkých.